Római zarándoklat I. -Loreto

Április 17-én, húsvéthétfőn este 7 órakor nagy tömeg töltötte meg a templom és a plébánia közti parkolót: fiatalok, idősek, kicsik és nagyok valamit vártak. Azt a buszt, amellyel pár perccel később nagy útra indultunk.  Egész éjszaka utaztunk, hogy másnap reggelre megérkezzünk Loretoba. Ezt a szót: Loreto minden katolikus ismeri, hiszen minden májusban imádkozzuk a Lorettói litániát a Szűz Anya tiszteletére. Mégis kevesen tudják, miről híres Loreto városa. Itt áll az a ház, amelyben Szűz Mária, majd később a teljes Szent Család élt, amelyben megjelent Szűz Máriának Gábor angyal, amelynek falait minden bizonnyal az Úr Jézus is érintette. A hagyomány szerint 1291-ben, amikor a keresztes lovagokat véglegesen kiűzték Palesztinából az angyalok szállították át Szűz Mária házát az Illir földön lévő Tersattoba (ma Horvátország), majd 1294. december 10-én Loretoba. Bármilyen hihetetlen, a legenda igaz, csupán az angyalok szó alatt kicsit másféle angyalokat kell érteni, mint amire először gondolnánk. Az Angeli (=angyalok) család szállíttatta hajóval a Szent Ház köveit előbb Tersattoba, majd pár évvel később, amikor Niceforus Angeli férjhez adta Ithamar nevű lányát Tarantói Fülöphöz, II. Anjou Károly nápolyi király negyedik fiához, nászajándék gyanánt elküldte a Szent Házat Loretoba. Több kutatási eredmény látszik ezt alátámasztani. Szűz Mária háza két részből állt: egy sziklába vájt barlangból és egy elé épített részből. A barlang ott maradt Názáretben, az építményt hozták Loretoba. A vizsgálatok kiderítették, hogy a kettő építészettechnikailag összetartozik. További kutatások kiderítették, hogy a Szent Ház olyan kövekből épült, amilyenek Loreto környékén nem találhatóak, csak a Szentföldön. A kövek megmunkálása is az un. nabateus technika szerint történt, ami Galileában volt elterjedt Jézus idejében. Árulkodó jelek a köveken talált firkák is (ma úgy mondanánk graffitik), ugyanis nagyon hasonlítanak azokra, amelyeket Názáretben találtak. Sohasem lehet elfelejteni azt a pár percet, amelyet a Szent Ház falai között tölthettünk el.

Folytatás jövő héten…

Vélemény, hozzászólás?