A Santa Maria Maggiore-bazilika
 a Szűzanya római főtemploma, a négy nagy bazilika egyike, Róma legnagyobb, Nyugat-Európa első Mária-temploma az Esquilinus dombon. – Az efezusi zsinat után épült. E zsinat mondta ki, hogy Jézus anyja Theotokosz, vagyis Istenanya, a bazilika tehát a zsinaton megvédett Mária-tisztelet kőbe vésett dogmája.  A hagyomány szerint építtetése helyét maga a Szűzanya határozta meg: Egy jámbor, de gyermektelen és dúsgazdag házaspár templomot akart építtetni. Mária megjelent álmukban és kérte, hogy oda építsék, ahova a forró augusztusi éjszaka után másnap reggel hó esik. Ugyanezt az álmot látta Liberius pápa is. A hó az Esquilinus hegyére hullott, s a templom fölépült. Ennek emlékére augusztus 5-én mai napig Havas Boldogasszony ünnepét üljük.